Panorama Poznania PZF Wielkopolska
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski


XXII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna „Poznań 2018”

XXII OWF - logo
 • Niedziela, 7 października, była ostatnim dniem Wystawy. W tym dniu odbyły się prezentacje trzech nowo wydanych książek: Janusza Manterysa „Austro-Węgierskie poczty polowe na ziemiach polskich w czasie I wojny światowej”, Witolda Mikołajczyka „Gmina Bojanowo traktem i znakami pocztowymi opisana” oraz Jana Urbanka „Rozwój sieci usług pocztowych oraz telegraficznych do roku 1920 w Poznaniu. Katalog znaków pocztowych i telegraficznych stosowanych w poznańskich urzędach pocztowych”.
  I to już koniec! Wystawcy w błyskawicznym tempie odebrali swoje eksponaty. Ogromna większość zrobiła to osobiście lub poprosiła o to zaprzyjaźnionych członków swoich okręgów, a reszta otrzyma je pocztą lub kurierem. Gabloty wystawowe zdemontowane (składanie zakończyło się o godzinie 3 w nocy, a więc już w poniedziałek), a organizatorzy mogą teraz odpocząć. To były bardzo wyczerpujące dni.

 • XXII OWF „Poznań 2018” powoli przechodzi do historii. Znamy już wszystkie rozstrzygnięcia i rezultaty Wystawy, w tym i te najważniejsze. Od wczoraj wiedzieliśmy, że do Wielkiej Nagrody Honorowej Wystawy (Grand Prix d'Honneur) dla najlepszego eksponatu wystawianego w klasie mistrzowskiej jury wytypowało eksponaty Juliana Auleytnera (O/Pomorski): Początki poczty w Niepodległej Polsce 1918–1920 i Ryszarda Prange (O/Wielkopolski): Winorośl i wino — dary bogów, słońca i ziemi. Podczas palmaresu (6 października) ogłoszono, że w drodze tajnego głosowania (stosunkiem głosów 6:5) nagrodę tę przyznano Ryszardowi Prange z Okręgu Wielkopolskiego. Wielkie gratulacje!
  To wielkie zwycięstwo naszego Kolegi, a także sukces polskiej filatelistyki tematycznej.

 • 5 października sąd konkursowy XXII OWF zakończył pracę, no i już prawie wszystko jasne!
  Pełny protokół sądu konkursowego >>

 • 5 października, kilka minut po godzinie 7, balon wystartował bez przeszkód i wylądował w okolicach Swarzędza pod Poznaniem.

 • Z powodu niekorzystnej pogody lot balonu „Leszno” z pocztą balonową został przełożony z 4 na 5 października.

 • Około godziny 20 we wtorek, 2 października, zostały zakończone ostatnie przygotowania do otwarcia Wystawy! Wszystkie eksponaty są już na swoich miejscach — zapraszamy do Poznania!

 • Ogłoszone zostały już zasady sprzedaży znaczka z okazji XXII OWF „Poznań 2018” w sklepie internetowym Poczty Polskiej: www.filatelistyka.poczta-polska.pl, a same znaczki, arkusiki i FDC można obejrzeć u dołu tej strony.

 • Przygotowania od otwarcia XXII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej trwają. Już w piątek, 28 września 2018 roku, rozpoczęły się prace w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, przy alei Niepodległości 34.
  Czytaj więcej >>

 • Do pobrania jest już lista wszystkich eksponatów (włącznie z literaturą), które będą prezentowane na XXII OWF w Poznaniu. Niech będzie ona zachętą do przyjazdu do Poznania!
  Czytaj więcej >>

 • Możemy już zaprezentować medal XXII OWF „Poznań 2018” (proj. M. Zbierski).

  XXII OWF - medal Medal będzie jeden dla wszystkich, tzn. nie będzie medali w kolorach złotym, srebrnym i brązowym, ale na rewersie każdego medalu będzie umieszczone nazwisko jego zdobywcy.

 • Znany jest już ramowy plan wydarzeń podczas XXII OWF. Do wystawy zostały jeszcze cztery tygodnie, więc być może zajdą w nim jeszcze pewne drobne korekty i uzupełnienia.
  Czytaj więcej >>

 • Dostępne są już cztery walory filatelistyczne typu „MójZNACZEK” wydane w formie dwóch różnych 9-znaczkowych arkusików. Pierwszy dedykowany jest planowanej na 4 października Poczcie Balonowej. Trzy następne przedstawiają logo Wystawy a ponadto: 1) fragment Pomnika Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, 2) młodego filatelistę z zaproszeniem na Wystawę oraz 3) balon SP-BPE „Leszno” nad poznańskim ratuszem.
  Czytaj więcej >>

 • 16 sierpnia wejdą do obiegu trzy beznominałowe kartki okolicznościowe wydane z okazji XXII OWF i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
  Czytaj więcej >>

 • Już wkrótce wejdą do obiegu pierwsze walory (kartki okolicznościowe i datowniki) poświęcone XXII OWF i wiążącym się z nią historycznym rocznicom.
  Czytaj więcej >>
 • XXII OWF - logo Wreszcie możemy zaprezentować ofic­jalne logo Wystawy, zaprojektowane przez znaną wszystkim polskim fila­telistom — Marzannę Dąbrowską.

 • W wyznaczonym Regulaminem XXII Ogólnopolskiej Wystawy Filate­li­sty­cznej „Poznań 2018” terminie zgło­szono do klas wystawowych lub zaproszono do udziału ogółem 139 eksponatów, w tym 28 eksponatów w klasie literatury. Komitet Organizacyjny Wystawy wystawy dokona analizy poprawności zgłoszeń i przed końcem lipca zawiadomi wystawców o przyjęciu (bądź nie) eksponatu na wystawę.

 • Wystawa zostanie zorganizowana dla uczczenia przypa­dają­cych w tym roku jubileuszy dwóch wiekopomnych wydarzeń: 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

 • XXII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna „Poznań 2018” odbędzie się w dniach od 3 do 7 października 2018 roku w Poznaniu, w gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, przy alei Niepodległości 34.

Materiały do pobrania


Gmach Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Gmach Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu
Fot. poznanmojemiasto.com