Panorama Poznania PZF Wielkopolska
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski


Mój ostatni udział w finałach

W dniach 16–19 czerwca 2022 roku odbył się w Iławie finał 60. OMKF „Iława w Krainie Warmii i Mazur”, w którym brałem udział. Finału miał miejsce w pięknym Hotelu „Stary Tartak”, położonym nad najdłuższym jeziorem w Polsce — Jeziorakiem. Obok trenowała olimpijska reprezentacja Chin w kajakarstwie i kanadyjkach.

Przed przyjazdem do Iławy uczestnicy mieli do wykonania projekt znaczka pocztowego, tematycznie związany z tematem finału. Najlepsze projekty zostały wykonane i wręczono je zwycięzcom w każdej grupie wiekowej. Na miejscu zostaliśmy powitani przez przewodniczącą Komisji Młodzieżowej Grażynę Błażejak oraz Prezesa Zarządu Głównego PZF Henryka Monkosa.

Pierwszego dnia rozwiązywaliśmy w grupach wiekowych testy tematyczny (związany z miejscem konkursu) oraz filatelistyczny, a następnie była praca z katalogiem. Do ścisłego finału kwalifikowało się po pięć osób z każdej grupy wiekowej z najlepszymi wynikami testów. Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu Iławy z przewodnikiem, następnie mogliśmy skorzystać z basenu. Wieczorem zostały ogłoszone wyniki testu. Znalazłem się wśród tych, którzy zakwalifikowali się do finału, z czego byłem bardzo zadowolony.

Wieczorami można było spotkać się i porozmawiać z uczestnikami poprzednich finałów (w dwóch ostatnich latach finały nie odbywały się z powodu pandemii).

Następny dzień rozpoczęliśmy trzygodzinną wycieczką po Kanale Ostródzko-Elbląskim na pokładzie statku „Bursztyn”. Rozpoczęliśmy od pochylni Bączyniec przez pochylnię Kąty i Oleś­nica, wróciliśmy tą samą drogą. Pochylnie, po których przetacza się statki, umieszczone są na platformach ustawionych na szynach. Zastosowano w tym celu urządzenia wyciągowe napędzane siłą przepływu wody — różnica poziomów sięga 100 metrów. Duże wrażenie sprawiał widok statku „płynącego” po trawie.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy wieś Ławice, miejsce urodzenia Emila von Behringa — bakteriologa uważanego za twórcę immunologii, laureata pierwszej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.

Po powrocie do hotelu rozegrany został finał konkursu, w trakcie którego każdy z uczest­ników musiał odpowiedzieć na dziesięć pytań, a gdy to nie przyniosło rozstrzygnięcia, były dodatkowe pytania, aż do wyłonienia zwycięzców.

Ostatecznie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Każdy uczestnik otrzymał nagrody, których sponsorami byli „Dawtona”, „Pszczółka”, Poczta Polska, Gmina Iława oraz Polski Związek Filatelistów. Dodatkowo otrzymałem, wspólnie z koleżanką z Iławy, nagrodę dla najstarszego i najmłodszego uczestnika.

Na zakończenie Wojciech Lewandowski zaprosił wszystkich uczestników na następny 61. Finał do Torunia, którego tematem ma być Mikołaj Kopernik. Mnie już tam nie będzie, bo w finałach Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego startowałem od 2014 roku (wtedy finał odbywał się w Gnieźnie). Pozostaną wspomnienia i przyjaźnie zawarte na tych spotkaniach i mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy na wystawach filatelistycznych, bo pasja do znaczków pozostanie.

Szymon Krawiec