Panorama Poznania PZF Wielkopolska
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski

Aktualności

Konkurs z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości
przez Leszno

Leszczyńscy filateliści zwracają się do dzieci i młodzieży, zachęcając młodych ludzi do udziału w konkursie, którego tematyka nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Leszno w roku 1920.

- To szczególny rok dla nas leszczynian i bardzo nam zależało, by Poczta Polska upamiętniła go na znaczku pocztowym — Lech Woźny, prezes Koła Polskiego Związku Filatelistów w Lesznie zapowiada wkład filatelistów w obchody wydarzeń przypadających 17 stycznia 2020 roku.
Leszno pojawi się na znaczku z serii Miasta Polski, który zostanie wydany w wielomilionowym nakładzie w styczniu przyszłego roku.

- Dziękujemy prezydentowi Łukaszowi Borowiakowi i Tomaszowi Malepszemu, przewodniczącemu Rady Miejskiej, że poparli nasz wniosek skierowany do Poczty Polskiej. Niezależnie od wydania znaczka, do obiegu trafią trzy karty pocztowe, dwie zaprojektowane przez współpracujących z nami architekt Alinę Samolewską i artystę plastyka Wojciecha Akuszewskiego oraz trzecia najlepsza kartka zaprojektowana przez uczestnika Konkursu. Stosowany będzie także okolicznościowy datownik zaprojektowany przez W. Akuszewskiego. Leszno ponownie zapisze się na kartach polskiej filatelistyki — z dumą mówi L. Woźny.

Leszczyńscy filateliści wyszli z propozycją adresowaną do młodego pokolenia.

- Ogłaszamy konkurs dla dzieci i młodzieży na projekt karty pocztowej beznominałowej, tematycznie związany z setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Leszno, 17 stycznia 1920 roku — zapowiada prezes Koła. Dla uczestniczących w konkursie przygotowano ciekawe walory filatelistyczne.

Projekty będą zbierane do końca października. Można je przekazywać w Klubie Obok przy ul. Narutowicza 6, co czwartek w godz. 18:00–19:30. Projekty można także wysłać mailowo na adres lech.wozny@interia.eu. Informacji o konkursie udziela Lech Woźny, nr tel. 607 652 195.

- Od pięciu lat miasto robi przegląd działalności organizacji pozarządowych, a my jako filateliści aktywnie w tym uczestniczymy. W tym roku zorganizowaliśmy dwa dni otwarte dla mieszkańców i tych, których interesuje filatelistyka. Opowiadaliśmy między innymi o naszej pasji i projektowaniu znaczków. Z dumą mówiliśmy o tym, że w ponad 65-letniej historii Koła mamy ponad 80 projektów kart pocztowych i datowników okolicznościowych nawiązujących do ważnych dla miasta rocznic, imprez sportowych i wydarzeń kulturalnych. Leszczyńscy filateliści w historii polskiej filatelistyki zapisują kolejne karty. Możemy się również pochwalić organizacją transportów przesyłek pocztowych szybowcami i balonami, a jako jedyni w kraju sterowcem. Przypomnę także, że rok temu, w 335. rocznicę powołania poczty w Lesznie, przesyłki były przewożone dyliżansem — dodaje L. Woźny.

Uczestniczący w spotkaniach otrzymali na pamiątkę karnety pierwszego dnia obiegu znaczka pocztowego wydane przez Pocztę Polską.Foto - Konkurs w Lesznie 2019 Foto - Konkurs w Lesznie 2019
Foto - Konkurs w Lesznie 2019 Foto - Konkurs w Lesznie 2019
Foto - Konkurs w Lesznie 2019 Foto - Konkurs w Lesznie 2019
Foto - Konkurs w Lesznie 2019 Foto - Konkurs w Lesznie 2019
Opr. Justyna Rutecka-Siadek i Lech Woźny