Panorama Poznania PZF Wielkopolska
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski

Aktualności

Gostyńscy filateliści w Pradze i na Dolnym Śląsku

Od 4 do 10 września 2017 roku członkowie gostyńskiego Koła Polskiego Związku Filatelistów im. Wacława Boratyńskiego z grupą przyjaciół zorganizowali wycieczkę po Dolnym Śląsku i do czeskiej Pragi. W przedsięwzięciu uczestniczyli też filateliści z Koła Miejskiego nr 1 w Głogowie. Głównym celem wycieczki był wyjazd do Pragi, gdzie w dniach 8-9 września w halach PVA EXPO PRAHA odbywała się wystawa filatelistyczna Prague Piccola 2017 oraz giełda kolekcjonerska. Tutaj spotkaliśmy się z przedstawicielami władz Czeskiego Związku Filatelistów - Walterem Müllerem — prezesem Zarządu Głównego, Vitem Vaničkiem — sekretarzem Zarządu Głównego i przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Światowej Wystawy Filatelistycznej „Praha 2018” oraz Vaclavem Svobodą — międzynarodowym sędzią filatelistycznym. Polskich filatelistów reprezentowali: Andrzej Dudek — prezes Koła PZF w Gostyniu, Ewa Jankowiak — sekretarz, Marek Cebulski — członek Komisji Rewizyjnej, a także Adam Kęstowicz — prezes Koła PZF nr 1 w Głogowie, dzięki któremu doszło do tego spotkania. W jego trakcie omówiono wiele spraw związanych z filatelistką. Otrzymaliśmy też zaproszenie na Światową Wystawę Filatelistyczną do Pragi. Po obejrzeniu wystawy i giełdy udaliśmy się na zwiedzanie stolicy Czech.

Podczas pobytu na Dolnym Śląsku spotkaliśmy się z filatelistami w Głogowie i Kamiennej Górze. Ich przedstawiciele zaofiarowali się pełnić rolę przewodników — Adam Kęstowicz zorganizował rejs po Odrze i spacer po głogowskiej starówce, zaś po ziemi kamiennogórskiej oprowadzali nas: Hans Joachim Kuhnert i Wacław Kaluba. W trakcie kilkudniowej wycieczki zwiedziliśmy m.in.: Kamienną Górę, Kowary, Karpacz, Krzeszów, Wambierzyce, Raszów, Chełmsko Śląskie, byłą kopalnię węgla w Wałbrzychu, kopalnię uranu w Kowarach oraz Sztolnię „Rzeczka” Walim w kompleksie Riese. Nie zabrakło też wspinaczki po szczytach okolic Kamiennej Góry.

Była to kolejna wyprawa zorganizowana przez gostyńskich filatelistów. Uważamy ją za udaną pod względem turystycznym, ale również kolekcjonerskim. Była bowiem okazją do spotkań z filatelistami z innych części Polski, z którymi widujemy się czasami na wystawach. Tym razem mieliśmy więcej czasu, by porozmawiać o ważnych sprawach filatelistycznych.

Andrzej Dudek

Wyprawa do Pragi
Spotkanie z władzami czeskich filatelistów. Od lewej: Vit Vaniček, Vaclav Svoboda, Ewa Jankowiak, Marek Cebulski, Andrzej Dudek, Krystyna Karolczak, Walter Műller i Adam Kęstowicz
Wyprawa do Pragi
Ewa Jankowiak, Andrzej Dudek, Vaclav Svoboda, Adam Kęstowicz, Walter Müller
Wyprawa do Pragi
Andrzej Dudek, Ewa Jankowiak i Adam Kęstowicz
Wyprawa do Pragi
Andrzej Dudek i Wacław Kaluba
Wyprawa do Pragi
Andrzej Dudek i Hans Joachim Kuhnert
Wyprawa do Pragi
Andrzej Dudek i Adam Kęstowicz
Wyprawa do Pragi
Uczestnicy wycieczki w Głogowie
Wyprawa do Pragi
Uczestnicy wycieczki przed schroniskiem „Szwajcarka”
Wyprawa do Pragi
Uczestnicy wycieczki w Chełmsku Śląskim
Wyprawa do Pragi
Uczestnicy wycieczki w Pradze