Koło Miejskie PZF w Lesznie
Wyróżnienie Koła tytułem „Zasłużony dla Miasta Leszna”
17 stycznia 2023 r.
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Leszna, która odbyła się 17 stycznia 2023 roku, z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Leszno, wręczono tytuły Honorowego Obywatela Miasta Leszna, Zasłużonych dla Miasta Leszna, a także nagrody prezydenta za działalność kulturalną, sportową i społeczną.
Wśród wyróżnionych było Koło Polskiego Związku Filatelistów, które w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 70-lecia działalności. Filateliści od 70 lat zapisują ważne dla miasta rocznice związane z historią miasta Leszna, wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi na znakach pocztowych. Z Leszna wysłano wiele tysięcy listów i okolicznościowych kart pocztowych znaczonych okolicznościowymi datownikami, na trwałe zapisujących się w historii światowej filatelistyki.
Wpisaliśmy się trwale w życie kulturalne miasta sławiąc Leszno w kraju i za granicą. Wydane z inicjatywy leszczyńskich filatelistów znaki pocztowe wystawiane są na licznych wystawach i zdobią klasery zbieraczy na całym świecie.
Z kronikarskiego obowiązku z satysfakcją możemy potwierdzić, że dzięki organizacji poczt specjalnych: balonowych (21 przewozów poczty balonem), szybowcowych (29 przewozów) oraz po jednej sterowcowej, dyliżansowej i ambulansem pocztowym, wydaliśmy i stosowaliśmy za zgodą Poczty Polskiej ponad 90 datowników okolicznościowych.
Filateliści leszczyńscy wielokrotnie występowali do Poczty Polskiej przy okazji odbywających się zawodów sportowych o randze światowej o wydanie znaczka podkreślającego to wydarzenie. Próby te nie były skuteczne.
Wspólne wystąpienie władz samorządowych i administracyjnych miasta Leszna i Koła PZF w Lesznie zakończyło się sukcesem. Z okazji 100 rocznicy powrotu Leszna do macierzy17 stycznia 2020 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu pocztowego znaczek z serii „Miasta polskie” dedykowany miastu Leszno.
Znaczek (projekt wykonał artysta plastyk Andrzej Gosik) przedstawia trzy obiekty charakterystyczne dla Leszna:
- ratusz,
- wieże bazyliki kolegiackiej św. Mikołaja,
- hełm Pomnika Wdzięczności Powstańcom Wielkopolskim.
Znaczek ukazał się w nakładzie 30 mln szt. Pytanie retoryczne — czy może być lepsza promocja miasta Leszna?
Sesja odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury. Wyróżnienia wręczali prezydent Leszna Łukasz Borowiak i przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Malepszy.
Tytuły Zasłużony dla Miasta Leszna otrzymali: Krystyna Łasowska - dyrektor II LO w Lesznie, Krystyna Grys - poetka, Zbigniew Grześkowiak - przedsiębiorca transportowy, właściciel Rancza w Smyczynie, Bolesław Mencel - działacz Klubu Inteligencji Katolickiej, Ryszard Stawowy - notariusz oraz zespołowo: Zespół Szkół Specjalnych im Janusza Korczaka, Koło Polskiego Związku Filatelistów w Lesznie i Leszczyńskie Towarzystwo Kulturalne.
Dwa tytuły Zasłużony dla Miasta Leszna nadane zostały pośmiertnie. Dostali je: pułkownik Władysław Wiecierzyński i Tadeusz Sobeski - pierwszy starosta powiatu leszczyńskiego, tymczasowy burmistrz Leszna, powołany na to stanowisko tuż po odzyskaniu niepodległości przez Leszno w roku 1920.
Honorowym Obywatelem Leszna został profesor Bogusław Polak - historyk. Ambasadorem Miasta Leszna uznano Krzysztofa Lewandowskiego - prezydenta Zabrza. popularyzującego króla Stanisława Leszczyńskiego i jego związki z Lesznem.