Panorama Poznania PZF Wielkopolska
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski


Koło Miejskie PZF w Lesznie

Przygotowania do 475. rocznicy
uzyskania przez Leszno praw miejskich

Kartka beznominałowa

475 lat temu Leszno uzyskało prawa miejskie. Ten jakże ważny fakt odnotowują leszczyńscy filateliści. Dzięki nim 1 kwietnia do obiegu trafi karta pocztowa związana z rocznicą. - Koło w Lesznie Polskiego Związku Filatelistów ważne wydarzenia dla miasta Leszna i znaczące rocznice zawsze honoruje znakami pocztowymi. Nie mogło być inaczej kiedy Leszno obchodzi 475. rocznicę nadania praw miejskich - podkreśla Lech Woźny, prezes Koła w Lesznie.


Kasownik okolicznościowy

W związku z wydarzeniem filateliści wydali kartkę pocztową w ilości 300 sztuk z wizerunkiem panoramy Leszna, autorstwa architekt Aliny Samolewskiej.

- Ten sam motyw został umieszczony na projekcie „MójZNACZEK” - dodaje L. Woźny, który jest autorem datownika okolicznościowego, na którym umieścił najstarszy wizerunek miasta uwieczniony na karcie tytułowej poematu poświęconego królowi Władysławowi IV z roku 1650. Opracowaniem graficznym datownika zajął się Sławomir Tomków. - Datownik ze zmienną datą jest dostępny na Poczcie Polskiej do końca tego roku.


MójZnaczek

Rocznicy poświęcono również karnet zaprojektowany przez L. Woźnego, zawierający ww. wydawnictwa pocztowe w nakładzie 40 szt.

- Dołączyliśmy do niego odpis przywileju lokacyjnego Leszna z 30 kwietnia 1547 roku, który potwierdza, że na wniosek Rafała Leszczyńskiego, Zygmunt I Stary nadał Lesznu prawa miejskie. Leszczyński przywilej lokacyjny nie przetrwał w oryginale. Pełny tekst zachował się jednak w księdze sądowej, spisanej w kancelarii grodu wschowskiego w 1597 roku - tłumaczy prezes Koła PZF.

Karta będzie dostępna od 1 kwietnia. Partnerami wydania ww. walorów pocztowych byli miasto Leszno, Poczta Polska S.A., Poczta Polska S.A. Leszno 1 oraz Archiwum Państwowe w Lesznie.


Karnet Karnet Karnet Karnet

- Szykujemy kolejne walory filatelistyczne - zapowiada L. Woźny. - Jako absolwent Szkoły Podstawowej numer 9 („tysiąclatki”), która w tym roku obchodzi 60-lecie. Koło z tej okazji zaprezentuje kartę pocztową w nakładzie 500 szt. i datownik okolicznościowy. Na karcie znalazło się zdjęcie prezentujące współczesną „dziewiątkę z kompleksem sportowym”, wykonane z dronu przez Andrzeja Zygmanowskiego, tak samo jak ja, absolwenta tej szkoły. Myślę, że walory filatelistyczne będą jubileuszową gratką. 11 wrze­''śnia na boisku szkolnym pojawi się stoisko pocztowe i każdy będzie mógł taką pamiątkę nabyć.


Rok 2022 jest szczególny dla Koła PZF w Lesznie. W tym roku przypada bowiem 70. rocznica jego utworzenia.

- Z tej okazji przygotowujemy na wrzesień dwie specjalne poczty. Mamy przychylność Leszczyńskiego Klubu Balonowego, niezastąpionego pilota balonowego Bogdana Prawickiego i znanego lekarza dr. Sławomira Cieśli, który przetransportuje pocztę motoszybowcem. Lot balonem na ogrzane powietrze będzie miał około 20-kilometrową trasę, lot motoszybowca z przesyłkami pocztowymi zaplanowaliśmy na trasie od Leszna do Wrocławia – na Jubileusz przygotowujemy wydanie 2 kart pocztowych, datownika okolicznościowego i MójZNACZEK oraz karnet. Obecnie jesteśmy na etapie dyskusji nad projektami w/w walorów. L. Woźny zdradza niedalekie plany.

Jubileusz 70-lecia leszczyńskiego Koła PZF odbędzie się we wrześniu br.


Opr. Justyna Rutecka-Siadek
GAZETA ABC 23.03.2022 r.